image

Ulusal engelli farkındalığının içten dışa değişim hareketi #MorIşıkYak.

Dünya engelliler günü (International Day of Persons with Disabilities) 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler kurulunda uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler 3 Aralık  Dünya Engelliler Günü özellikle engelli bireylerin haklarını, refahını teşvik etmeyi ve politik, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın her alnında farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır. #PurpleLightUp global farkındalık hareketin ulusal kampanyası #MorIşıkYak. #MorIşıkYak, Türkiye’de ulusal engelli farkındalığını arttırarakengellilerin eğitim, iş ve sosyal alanlarda güçlenmesine dikkat çekmek için tasarlanmış globalden ulusala  içten dışa değişim hareketidir. Bu anlamlı hareket, engelli sivil toplum örgütlerini, kamuyu, özel sektör temsilcilerini, gönüllüleri ve engelliler ile ailelerini her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda kolektif olarak bir araya getirmeyi ve birlikte adım atarak tek ses olmayı hedeflemektedir.

Sürdürülebilirlik

Engelli farkındalığında sürüdürülebilirlik

Sosyal Etki

Kamu ve özel sektörde kolektif bilinç

Yenilikçi Çözümler

Sosyal fayda ve sosyal etki dolu yenilikçi çözümler

#PurpleLightUp, PurpleSpace’in kurucusu Kate Nash OBE tarafından tasarlanmıştır. Bu küresel hareket; tüm engelli çalışanları, personel ağlarını / kaynak gruplarını ve iş ortaklarını kendi organizasyonları kapsamında da bu sosyal değişim hareketini yürütmeye çağırmaktadır…

Türkiye’nin Ulusal Engelli İstihdamı Danışmanlık Ajansı ve İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Engelsizkariyer.com’un Kurucusu Mehmet Kızıltaş, Türkiye’nin en başarılı sosyal girişimcilerinden biri olarak #PurpleLightUp’ın uluslararası başarısından yola çıkarak #MorIşıkYak hareketini ülkemize kazandırdı. TRT TV başta olmak üzere 1994 yılında başlayıp 17 yıl süren Yaşadıkça Engelliler TV Programı, 2003 yılında açılan Türkiye’nin ilk Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi Yasadikca.com, 2005 yılında çalışmalarına başlanan Engelliler İnsan Kaynakları ve Kariyer Sitesi Engelsizkariyer.com ile ülkemizde yaşayan 10 milyon engelliler ve aileleri ile birlikte 30 milyonu bulan hedef kitlenin sesi oldu. Kızıltaş, engelliler alanında çalışmalar yapan bireysel, kurumsal tüm tarafları bir arada tutarak başarılı politikaların kazandırılmasında aracılık eden önemli çalışmalar yaptı. Yapılan çalışmalar, hem ulusal hem de uluslararası alanda 3 dünya 100’den fazla ulusal başarı ödülleri kazandı. Kızıltaş, Engelsizkariyer.com ile engelli istihdamına kazandırdığı yenilikçi çözümleri ile yüzlerce firmaya binlerce engelli adayların istihdam edilmesine, engelli farkındalığı için de “Engelli Dostu Firma” programları ile firmalarda içten dışa değişim hareketini başlatan isim oldu. Ayrıca engelli istihdamına daha fazla kurum ve kişilerin ilham alarak çalışmalar yapmalarına ilham kaynağı olarak aracılık etti.

2012 yılında da içeriği ve başlığı ile ülkemizin engelliler alanında ki ilk rehber kaynak kitabı  “Engellilerle 360 Derece İletişim” kısa sürede 5. basımı ile 10 binden fazla okuyucuya ulaştı.  “Engellilerle 360 Derece İletişim” her kesimin büyük beğeni ile başucu kitabı yaptığı, üniversitelerde kaynak kitap olarak okutulan değerli bir literatür kaynağı oldu. Engelli ayrımcılığının önlenmesinde “engellilerle iletişim” kavramının ülke genelinde benimsenmesi ve önemini kazandırmanın yanı sıra engelli farkındalığının eğitim ve iş dünyasında arttırılmasına ilham kaynağı oldu.

“Bir firma iyileşmezse çalışanlarda iyileşmez” diyen Kızıltaş ulusal ve uluslararası düzeyde dikkat çeken kapsayıcı ve makro çözümleri ile sosyal etki ve sosyal fayda dolu başarılara imza attı.

Şimdi ise #PurpleLightUp’ın elde ettiği uluslararası farkındalık başarısını Engelsizkariyer.com, Yasadikca.com ve Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği’nin destekleri ile hazırlanan #MorIşıkYak hareketini ülkemizde kolektif bir bilince dönüştürmeyi hedefliyor.

#MorIşıkYak Türkiye'de

Farkındalık Yolculuğuna Davet Ediyor.

Türkiye'nin Engelli İstihdamı ve Danışmanlık Ajansı Engelsizkariyer.com Genel Müdürü Hasibe Kızıltaş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nda herkesi engelli farkındalığı için #MorIşıkYak hareketine katılmaya davet ediyor.

image

#MorIşıkYak'da yer almak bireysel olarak önce bizlere sonra ise firmamıza ışık kattı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle engelli çalışanlarımızla kolektif bilinç oluşturarak yapacaklarımızı belirledik.”